Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi

Sivil Savunma


  TÜM BİRİMLERİN DİKKATİNE

     Önemli uyarı değişen ve  gelişen birtakım durumlara  göre  ilaveler olabileceğinden sayfanın zaman zaman ziyaret edilmesi  yararlı olacaktır.)

 

    IÇERİSİNDE 50 VE DAHA FAZLA  İNSAN BARINDIRAN; FAKÜLTE , YÜKSEKOKUL, ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ, KONSERVATUAR GİBİ BİRİMLERİMİZDE  ( SÖNDÜRME, KURTARMA , KORUMA, İLKYARDIM ) DAN OLUŞAN  "ACİL DURUM  ve YANGIN MÜDAHALE  EKİPLERİ"  OLUŞTURULACAK , MEVCUTLAR GÜNCELLENİP PERSONELE TEBLİĞ EDİLECEKTİR.

EKİPLERDE GÖREV ALAN PERSONELİN ADRES VE TELEFON BİLGİLERİ  BİRİMLERİNDE GÜVENLİ BİR YERDE  BULUNACAK EKİP PERSONELLERİ İLE  EKİP  BAŞLARI BİRBİRLERİYLE İRTİBAT HALİNDE OLACAKLARDIR.

ACİL DURUM ve YANGIN MÜDAHALE EKİPLERİNİN KULLANACAĞI EKİPMAN DOLABINDA ; YANMAZ ELBİSE, ÇOK MAKSATLI ÇİZME, YAĞMURLUK, ELDİVEN,TOZ MASKESİ,BARET,ATLAMA ÇARŞAFI,YANGIN BATTANİYESİ, İLK YARDIM SETİ vb. GİBİ MALZEMELER BULUNACAKTIR.

BİRİM ÜST YÖNETİCİLERİ EKİP BAŞLARI İLE GÖRÜŞEREK  EKİPLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAKTIR.

ACİL DURUM VE YANGIN MÜDAHALE EKİPLERİ YILDA EN AZ BİR KEZ,   TÜM PERSONEL VE ÖĞRENCİLERİN DE KATILDIĞI BİNA TAHLİYE TATBİKATI  YAPILACAKTIR ( BİNANIN HERHANGİ BİR YERİNDE KONTROLLÜ KÜÇÜK ÇAPLI YANGIN ÇIKARILIP, EKİPLERİN OLAYA MÜDAHALESİ PERSONELİN VE ÖĞRENCİLERİN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İLK TOPLANMA BÖLGESİNDE TOPLANMASI)  BÖYLECE BİRİMİN EKSİKLİKLERİ TESPİT EDİLEREK GİDERİLECEKTİR.

 ARABALI YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER TS 11748-EN 1866 DİĞER YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİ TS 862 -EN 3 KALİTE BELGESİ OLMASI ARANIR.

YANGIN SÖNDÜRÜCÜLERİN PERİYODİK KONTROLÜ VE BAKIMI TS 11748 STANDARDINA GÖRE YAPILIR.SÖNDÜRÜCÜLERİN BAKIMINI YAPAN ÜRETİCİ VEYA SERVİSLERİN SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞININ DOLUM VE YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP OLMASI GEREKİR.

SERVİS VEREN FİRMALAR İSTENİLDİGİNDE BELGELERİNİ GÖSTERMEK ZORUNDADIR . SÖNDÜRME TÜPLERİNİN ALTI AYDA KONTROL EDİLMESİ YILLIK GENEL BAKIMLARININ YAPILMASI  STANDARTLARA UYGUN TOZ KULLANILMASI VE DÖRT YIL SONUNDA TOZUNUN DEĞİŞMESİ ŞARTTIR.

YANGIN TÜPLERİ DEĞİŞTİRİLME DÖNEMLERİNDE FİRMAYA VERİLMEDEN MEVCUT TÜPLERLE SÖNDÜRME UYGULAMASI YAPILARAK BOŞ OLARAK VERİLECEK YERLERİNE FİRMA TARAFINDAN YETERİ KADAR DOLU TÜP BIRAKILACAKTIR.

YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERİ TÜM PERSONELİN GÖREBİLECEĞİ DURUMDA OLACAK, KAPI ARKALARINDA VEYA KAPALI YERLERDE OLMAYACAKTIR.

DAHA ÖNCE DEĞİŞTİRİLMESİ RAPOR EDİLEN BEZ HORTUMLU YANGIN DOLAPLARININ STANDART OLMASI BAKIMINDAN ;

TS EN 671-1 SULU SİSTEM YANGIN DOLABI ESKİ DOLAP YERİNİN EBATINA GÖRE ( KAUÇUK HORTUMLU ) 70X95X20 VEYA 60X80 CM  SIVA ALTI YAPILMASI UYGUN OLUR.

ACİL DURUM YANGIN MÜDAHALE EKİPLERİNİN KULLANACAĞI YANGIN EKİPMAN DOLABI ALINMASI  KALICI OLUR.

YANGIN VEYA ACİL BİR DURUMDA  EVRAK VE DOSYALARIN TAŞINMASI İÇİN BİRİMLERİMİZ İHTİYAÇLARINA GÖRE ÇUVAL -TORBA EDİNECEKLERDİR.

ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANEMİZİLE TÜM BİRİMLER YANGIN ALARM İKAZ BUTONLARINI ÇALIŞIR HALE GETİRECEKLERDİR.

MAKİNA -KAZAN DAİRESİ OLAN BİRİMLERİMİZ YETERİ KADAR YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI OLMASINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİP, MAKİNA DAİRELERİNE İLGİSİZ KİŞİLERİN GİRİP ÇIKMASI ENGELLENECEK TAMİR -BAKIM İÇİN GELEN KİŞİLER PERSONELİMİZ REFAKATİNDE ÇALIŞACAKLARDIR.

İLİMİZİN BOL YAĞIŞ ALMASI NEDENİYLE TÜM BİRİMLERİMİZ SU BASKINLARINA KARŞIGEREKLİ TEDBİRLERİ( YAĞMUR SULARI MAZGALLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ , EĞİTİM VE HİZMET  BİNALARI  ÇEVRESİNDE  TOPRAK  KAYMASI İHTİMALİ OLAN YERLERE  İSTİNAT DUVARLARININ ÇEKİLMESİ , BODRUM KATLARINDA BULUNAN MALZEMELERİN DAHA EMNİYETLİ YERLERE ALINMASI ,ZORUNLU  OLARAK KALACAKSA YERDEN YÜKSEKTE TUTULMASI YETERİ KADAR  ÇİZME YAĞMURLUK ALIMI YEREL YÖNETİMLERLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLMAK VB. GİBİ HAZIRLIKLI OLACAKLARDIR.

 (YENİ)    TÜM BİRİMLERİMİZ YANGIN,  AFET VE ACİL BİR DURUMDA  İLK TOPLANMA BÖLGESİNİ BELİRLEYİP (Bina önlerinde otopark veya düz bir  alan )  PERSONELE VE ÖĞRENCİLERE  BİLGİ VEREREK LEVHA İLE BELİRTECEKLERDİR. AVŞAR KAMPUSÜNDE  İKİNCİ ANA TOPLANMA MERKEZLERİ ÜNİVERSİTE TÖREN ALANI VE KAPALI SPOR TESİSLERİ OLARAK BELİRLENMİŞTİR. 

BİRİMLERİMİZ  BİNALARINA AİT KAT YERLEŞİM  PLANI VE KROKİLERİ, GÖREVLİ EKİPLER LİSTESİ VE HABER VERİLECEK MERCİLERE İLİŞKİN TELEFON BİLGİLERİNİ  HAZIRLAYIP  BİR ÖRNEĞİNİ   DOSYA HALİNDE   BİNA ÇIKIŞLARINDA   GÜVENLİK - MÜRAACAT TA  BULUNDURACAKLARDIR. 

TÜM BİRİMLERİMİZ  BİNALARININ ÇIKIŞ  VE  ACİL ÇIKIŞLARINI  IŞIKLI  YÖN  LEVHALARI İLE BELİRTECEKLERDİR. 

TÜM İŞARETLEMELER İÇİN 23 Aralık  2003 Tarih ve 25325 sayılı  "GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ"  HÜKÜMLERİNE UYULACAKTIR.  

NORMAL ÇIKIŞLAR YEŞİL ZEMİN BEYAZ YAZI İLE , YANGIN MERDİVENİ  ÇIKIŞLARI    KIRMIZI  ZEMİN  VE BEYAZ  MERDİVEN  PİKTOĞRAMLI OLARAK GÖSTERİLECEKTİR.

PARATONERLERİN (YILDIRIMSAVAR) PERİYODİK BAKIMLARI  YAPTIRILACAKTIR.

BACA TEMİZLİKLERİ  YAPTIRILACAKTIR.

MEYDANA  GELEN; YANGIN  VE DOĞAL AFET ( DEPREM,SEL,KASIRGA,TOPRAK KAYMASI,VB)SIRASINDA  VEYA SONRASINDA BİRİMLERİMİZDEKİ   HASAR VE MADDİ KAYIPLARA İLİŞKİN  SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞIMIZA  ÖNCE TELEFONLA Tel:  (0344 280 1077- 1525 -   0545 348 2510)  SONRA YAZILI BİLGİ VERİLECEKTİR.